Fórum Občanského komunitního prostoru Stripky.eu je prvním projektem zamýšleného internetového portálu, který by měl sloužit k setkávání aktivních občanů. Vzniká jako občanská iniciativa, kterou připravil na základě svých zkušeností Pavel D. F. Hrubý z Prostějova.
Proč Občanský komunitní prostor?
Současná doba je začátkem informační éry. Kromě reality, v níž denně žijeme, se do našeho života stále více tlačí různá informační média a vzniká virtuální prostor. Kdysi dávno se zprávy šířily jen ústně, pak přišly dopisy, noviny, rádio, televize, dnes je "znamením doby" internet - první plně svobodné komunikační médium. Uživatel internetu nemusí pouze přijímat zprávy, může komunikovat s druhými lidmi, může vyslovit své názory bez větších finančních nákladů a (většinou) bez cenzury nějaké "vyšší moci". Tato skutečnost skýtá velké možnosti, ale také velká úskalí.
Hitem loňského roku 2009 byly sociální sítě. Dnes už více jak 2 miliony českých občanů mají svůj profil na Facebooku, jiní používají starší domácí síť Lidé.cz, další Netlog, Twitter - no a tak bychom mohli jmenovat dál a dál. Jako občan informačního věku jsem si pochopitelně také já tyto sítě vyzkoušel. Zjistil jsem, že většina těchto sítí je založena na vzájemném přátelství a sdružování podobně smýšlejících lidí. Zjistil jsem ale také, že hlavním účelem těchto sítí je zábava. To není špatné, přesto mi tak trošku chybí síť, kde by se řešily věci převážně vážné. Vám ne?
Dalším problémem je svoboda. Zatímco na svých stránkách si můžete hlásat cokoliv, na sociálních sítích už obvykle potkáte náznaky nebo docela tvrdou cenzuru. Majitel serveru za obsah webu odpovídá a má samozřejmě právo jej ovlivňovat, pokud toho ovšem zneužívá, člověku vychovanému v totalitě se rozbliká před očima výstražný majáček. Skutečně je legitimní mazat "politicky nekorektní" příspěvky v diskusi? Je rozumné svazovat svobodnou diskusi přísnou registrací? Je vhodné dělat ze všech uživatelů potenciálně udavače (výzvami na nahlášení závadného obsahu)? Nejsem si jistý.
O problému faktické neexistence občanské společnosti v naší zemi bychom mohli hovořit dlouze. Směna politické moci v roce 1989 proběhla za podivných okolností a po dvaceti letech skončila tak, že novodobí politici jsou stejně rozežraní jako ti komunističtí, jenomže už jenom nežerou, ale i poměrně hlasitě mlaskají. Dělají to proto, že jim to dovolíme. Ano, ani my, rádoby občané svobodné země, jsme se nezměnili. Stále jsme těmi ukoptěnými otroky totalitního zřízení, kteří mají strach říci veřejně svůj názor. A stejným způsobem vychováváme i svoje děti.
To není dobré a všichni to víme. Proto jsem se pokusil spojit ideu sociálních sítí s možností svobodného vyjádření našich názorů a odpovědným a odvážným přístupem k občanskému životu. Výsledkem je představa Občanského komunitního prostoru, jakéhosi internetového centra občanů. Stripky.eu jsou prvním pokusem o něco podobného.
Proč začínáme diskusním fórem?
Pokud si vzpomenete, před dvaceti lety začala "sametová revoluce" na náměstích. První politická organizace, která se veřejně a masově postavila proti totalitní moci, se v českých zemích jmenovala Občanské fórum. Tehdy jsme si představovali, že všichni budeme mít prostor k dialogu. Jak to dopadlo, víme sami. Znamená to ale, že je všem dnům konec? Že se o svobodný dialog nemůžeme znova pokoušet?
Diskusní fórum Občanského komunitního prostoru Stripky.eu je takovým dalším pokusem. Zatím ho připravuji sám, což není zrovna uspokojivé. Velmi proto uvítám, když mi napíšete, co si o tomto projektu myslíte. Můžete přímo do tohoto tématu (vlákna).
Základní zásadou tohoto fóra bude umožnění svobodného přístupu všem odpovědným občanům. Proto je i zde pro plnou funkci systému nutná registrace. Pokud se nerozhodnete jinak, je tato registrace zatím prováděna tak, že jsou požadovány jen tři povinné osobní údaje - jméno, příjmení a adresa bydliště. Tyto údaje ale nejsou nijak kontrolovány, protože odpovědný občan jistě nemá důvod lhát; na druhou stranu může použít fiktivní jméno a adresu, pokud se obává perzekuce. Za sebe (a snad i za další moderátory a administrátory, které hodlám poměrně přísně vybírat) můžu říct, že tyto tři osobní údaje nikdy nesdělím nikomu jinému než zákonným držitelům práv na ně. Osobní údaje jsou neveřejné, ve fóru se zobrazuje pouze vaše přezdívka, pokud chcete napsat druhým, odkud pocházíte, použijte položku Bydliště (ta je veřejná, nikoliv ovšem povinná).
Fórum se dělí na na pět základních sekcí. První je určena pro informace (a diskusi) o fóru jako takovém, Obecná sekce pro nejrůznější témata, jaká si zvolíte, sekce regionů pro diskusi na regionální úrovni, sekce projektů pro celostátní občanské projekty a sekce ostatní pro jakékoliv další (převážně provozní) záležitosti.
Pravidla fóra najdete v této sekci Úvodních informací zde. Pravidla jednotlivých projektů v záhlaví každého z nich. Pokuste se je dodržovat, vždyť víte, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.
A hlavně se nebojte diskutovat. Můžete se vyjádřit k čemukoliv. Masarykovské heslo "Nebát se a nekrást" stále platí.