Často se teď lidé ptají, jestli věříme v kapitalismus. A věříme? Je tento ekonomický řád jediný správný?
Podle mého názoru byl správný, dokud se nepřežil. Jako všechno na světě, tak i ekonomické systémy postupně ztrácejí svou sílu a stávají se přítěží. Feudální řád byl postavený na půdě. Kapitalismus na penězích. Na čem postavit naši případnou novou ekonomiku? Nejsem odborník, takže následující řádky považujte za "výkřik tonoucího". Který si ale přes všechno tonutí snaží zachovat zdravý rozum.
Hodnotou nového ekonomického systému by podle mého názoru měla být lidská práce. Marx, Engels a spousta dalších přece nemohli být až tak hloupí, aby se mýlili úplně ve všem. Lidskou práci ale těžko spočítáte, proto bude potřeba zůstat u nějaké směnitelné hodnoty - tedy peněz. Tyto peníze ale musí být postaveny na lidské práci. Podobně jako dříve byly bankovky kryté zlatem.
Hodina lidské práce jako základní směnitelná jednotka? Můžete namítnout, že každý pracuje jinak rychle, je práce snadná a dřina, no prostě dokonale to vyjádřit nejde. Ale co kdyby byla jako jednotka měny použita hodina práce toho nejposlednějšího dělníka, dnes označovaná jako minimální mzda? Náročnější práce by se pak mohla vypočíst jako násobek této základní jednotky.
Asi si poklepete na čelo, co to tu vymýšlím za pitomosti. Pokud ovšem budete vnímat sílu peněz, pak si jistě uvědomíte, že jsou peníze záležitostí značně virtuální. Nějaké papírky nebo čísla na účtech. Proč jim tedy věříme? Proč jsou pro nás tak strašně důležité? Protože je dostáváme (tedy alespoň většina z nás) za práci. Peníze jsou tedy pro většinu národa prostředkem virtualizace jeho práce.
Další zásadou musí být stanovení míry spravedlivé odměny. Kapitalismus je založený na tom, že peníze vydělávají peníze. To je ale vynález značně pochybný, protože ve skutečnosti se peníze vydělávají vždy jen prací. Je ale rozdíl, kdo tu práci koná. Pokud někdo jen vlastní akcie nebo půjčuje za nekřesťanský úrok, je jeho výdělek svým způsobem nespravedlivý. Vlastnictví cenných papírů asi jen tak nezrušíme, ale můžeme je dostat pod kontrolu. Všechny akcie by měly být zaknihované a u všech by měl být dohledatelný vlastník. Tím se vyřeší spousta rozporů a zprůhlední celá ekonomická sféra.
A půjčování na úrok? I to budeme muset pro tvrdost lidských srdcí asi zachovat, můžeme ale omezit výši předmětného úroku. Jakákoliv vyšší míra než kupříkladu 6% p.a. bude považována za lichvu. A to je trestný čin, jehož potrestání je třeba vynutit.
Mohli bychom pokračovat dál, ale jednak nevím, jestli by delší text někdo četl, a jednak nevím, jestli to vůbec někoho zajímá. Pojďme se tedy nejprve pobavit o tématech, která jsem načrtl. Peníze a práce, cenné papíry a půjčování na úrok. Co na to říkáte? Máte nějaký nápad? Pak se zaregistrujte na toto fórum a napište nám svůj názor. Předem děkuji za pochopení a důvěru.