Dobrý typ na šetrenie vody i peňazí!

Diskuse na volná témata, která souvisejí se životem občanů.

Dobrý typ na šetrenie vody i peňazí!

Příspěvekod smilan » 12 zář 2010 14:39

Dobrý typ na šetrenie vody i peňazí!

V popoludňajšom vysielaní slovenského rozhlasu ma nedávno zaujal jeden krátky vstup, v ktorom sa hovorilo o čoraz väčšom význame pitnej vody. Pitná voda sa stáva strategickou surovinou 21. storočia. Jej nedostatok začína byť zdrojom rôznych konfliktov, sporov, či dokonca vojen. Uspokojivé zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou je už aj na Slovensku čoraz náročnejšie a drahšie, hoci na druhej strane sa u nás kvalitnou vodou doslova plytvá.

Čistá pitná voda sa totiž používa aj na účely, na ktoré by bohato postačila voda úžitková. Celkom konkrétne napríklad na splachovanie. Práve týmto spôsobom sa v celoslovenskom meradle vyplytvá obrovské množstvo kvalitnej vody, čo v celkovom kontexte rastúcich svetových problémov s pitnou vodou možno považovať doslova za hazard.

Odborná verejnosť si uvedomuje tento problém a začína hľadať nejaké riešenia. Napríklad jedným z nich by mohlo byť budovanie rezervoárov na zachytávanie dažďovej vody na strechách panelákov, alebo niekde v ich blízkosti. Zhromaždená úžitková voda by sa potom mohla v domácnostiach využívať na splachovanie. Chcelo by to však určité investície, ktoré v súčasnosti nie sú.

Od jedného môjho známeho mám ale iné riešenie, ktoré by nás nestálo takmer nič. Spočíva v zhromažďovaní všetkej vody v domácnosti, ktorá sa z pitnej stala úžitkovou, čiže vody zo sprchovania, kúpania, umývania a prania. Táto, už raz využitá voda sa potom môže použiť ešte raz a to na splachovanie. Netreba k tomu nijakých veľkých investícií, iba jednu, dve nádoby z umelej hmoty a trochu ochoty.

Môj známy tento spôsob už dlhé roky využíva a robí to z presvedčenia a zo súcitu k prírode, ktorej vodné zdroje nie sú nevyčerpateľné. Okrem toho, že tým ušetrí mnoho pitnej vody to má pre neho i nezanedbateľný finančný efekt, pretože jeho preplatky z ročného vyúčtovania za nájomné sa pohybujú v desiatkach eur. On to však samozrejme nerobí pre peniaze a tento finančný efekt je pre neho iba sprievodnou záležitosťou. Kto teda chce pomôcť sebe i prírode, má túto jednoduchú možnosť, ktorá ho nebude stáť viac námahy, ako napríklad separovanie odpadu a podobne.

Naozaj totiž nastáva čas, v ktorom je treba prehodnotiť a zmeniť náš postoj k prírode, pretože taký blahobyt, také bezuzdné šafárenie a plytvanie jej zdrojmi, aké tu bolo doteraz nie je už jednoducho schopná ďalej zvládať a z tohto dôvodu sa začína obracať proti ľuďom tak, ako sme toho v súčasnosti čoraz častejšími svedkami. Nie len vo svete, ale žiaľ, už aj u nás doma na Slovensku.

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/
smilan
 
Příspěvky: 17
Registrován: 03 kvě 2010 10:09

Re: Dobrý typ na šetrenie vody i peňazí!

Příspěvekod paveldf » 12 zář 2010 22:11

Obávám se, že tohle je celkem na pendrek.
Je třeba změnit systém, ne se pytlíkovat s takovými prkotinami.
To bychom za chvíli ve jménu ekologie taky mohli chodit na záchod do pytlíku jako psi.

Jak to dopadá, ukazuje žárovkový podvod. Pětasedmdesátku klasickou žárovku si za půl eura nekoupíte, ale stejně svítící "úspornou" sedmdesátku halogenku za 5 eur plnou všelijakých sraček ano. Ještě "kvalitnější" jsou zářivky.

Nejdřív je třeba začít myslet jako myslící tvorové, ne se hnát za penězi jako zvířata.

PS: A mimochodem - vody je pořád stejně, nikam do vesmíru nám neutíká. Tím, že my tady budeme šetřit vodou, ty chudáky v suchých oblastech nezachráníme. Je to zase jenom humbuk. Důkazem jsou povodně. Žijeme v pekle, ale to peklo si děláme my sami. Místo spamování stovek různých diskusí zkuste přemýšlet. A podívejte se na naši planetu pomocí Google Earth. Je krásná a tak veliká, že jakékoliv naše počínání je pro ni jen legrace. Česko nebo Slovensko jsou přelidněné vesnice, mrkněte na Čínu nebo Kanadu, kolik je tam místa a čisté přírody.
Pavel D. F. Hrubý
správce Občanského komunitního prostoru Stripky.eu
odpovědný redaktor portálu občanů Prostějovska Projekty pro Prostějov
Uživatelský avatar
paveldf
Administrátor
 
Příspěvky: 124
Registrován: 19 lis 2009 14:12
Bydliště: Prostějov


Zpět na Všeobecná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron